czwartek, 16 lipca 2015

Orla Perć - BUCZYNOWE TURNIE

Łańcuchy na Buczynowych Turniach
Druga część odwiedzonego w ostatni weekend odcinka Orlej Perci, od Skrajnego Granata do przełęczy Krzyżne, czyli BUCZYNOWE TURNIE. Po przejściu odcinka od Żlebu Kulczyńskiego do Skrajnego Granata, postanowiliśmy nie schodzić żółtym szlakiem do Doliny Gąsienicowej jak pierwotnie zakładaliśmy, a udać się dalej i przejść liczący ok. 1,5 km. odcinek Buczynowych Turni. Stojąc na Skrajnym Granacie i spoglądając w kierunku przełęczy Krzyżne, odcinek faktycznie nie wydaje się być długi, i podejmujemy decyzję o jego przejściu. Jednak jak się później okazuje czas jego przejścia na mapie wynoszący 2,5 godz., wcale nie jest na wyrost, i daje nieźle w kość. Przemierzając ten odcinek raz napotykamy metalową drabinkę a w większej jego części towarzyszą nam łańcuchy, raz po raz wchodząc na grań, by za chwilę z drugiej strony zejść w dół. Najgorsze w tym szlaku jest to, że wspinasz się mocno w górę, po to aby stanąć na przełęczy z której musisz zejść, a za kilka metrów powtórka i znowu ostro w górę na grań i w dół ... Takich zejść i wejść jest niespotkana przeze mnie wcześniej ilość, a to działa niesamowicie na psychikę, bo kiedy wydaje się, że to już ostatnie podejście i zejście naszym oczom ukazuje się kolejne i kolejne, aż do samej przełęczy Krzyżne.
Poniżej Dolina Roztoki
Co prawda przez samą przełęczą robi się trochę spokojniej i nogi mogą odpocząć, ale tylko na chwilę bo zejście do Doliny Pańszczycy też potrafi zmęczyć. Dalej już nieco spokojniej dnem doliny do schroniska Murowaniec, i dalej do Kuźnic.
Tak jak pisałem WCZEŚNIEJ cała trasa to ok. 40 km. chodzenia, i najlepiej byłoby podzielić ją na krótsze odcinki. Nam korzystając z wczesnego wyjścia i przepięknej pogody, udało się zrobić ją w jeden dzień, a na podsumowanie dodam, że to była najlepsza trasa jaką dotąd w tatrach przeszedłem.
Schodzimy z Granatów w kierunku Buczynowych Turni
Schodzimy z Granatów w kierunku Buczynowych Turni
Spojrzenie na Dolinę Roztoki
Zbocza Orlich Turniczek
Północna ściana Orlich Turniczek
Trawers na zboczach Orlich Turniczek
Drabinka a nad nią Orla Baszta
Jedyna drabinka na Buczynowych Turniach
Zejście na stronę południową
Nierzadko bywa stromo
Jeden z kominów na szlaku
Na zboczach Wielkiej Buczynowej Turni
Jeden z kominów
Jeden z kominów
Za nami masyw Orlej Perci
No to schodzimy w dół
Zbocza Małej Buczynowej Turni
Zbocza Małej Buczynowej Turni
Zbocza Małej Buczynowej Turni
Coraz bliżej Przełęczy Krzyżne
Stawy Polskie
Dolina Pańszczycy
Czerwony Staw w Dolinie Pańszczycy
Za nami trawers Małej Buczynowej Turni
Schodzenie nie zawsze było łatwe
Dolina Roztoki i Pięciu Stawów Polskich z Krzyżnego
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Dolina Pańszczycy
Czerwony Staw
Dolina Pańszczyca
Hala Gąsienicowa a w tle Giewont
W dole Dolina Jaworzynka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz