czwartek, 28 stycznia 2016

Uroczysko KUDŁACZ

Głaz poświęcony Adamowi Zamoyskiemu
Tak długiej przerwy w publikacji wpisów, od początku tego bloga jeszcze nie miałem. Zabieram się więc do roboty i pierwszej kolejności wracamy do czerwca ubiegłego roku, i miejsca do którego dotrzeć próbowałem na własną rękę 5 razy, i za każdym razem wracałem bez zdjęć. Dopiero rodowy Brzózanin zabrał mnie do miejsca położonego w południowych granicach Brzózy Królewskiej, Uroczyska Kudłacz i pamiątkowego głazu oraz kapliczki z 1923 roku.
"Pamięci Adamowej Zamoyskej Kochanej Dzuli"
Drewniana kapliczka znajduje się na kamiennym postumencie, w której wnętrzu znajduje się ołtarzyk z Matką Boską Ostrobramską w witrażu.  Została ona zbudowana by uczcić śmierć żony Adama Zamoyskiego, która zmarła w 1922 roku wskutek poniesionych obrażeń, doznanych od zaatakowanego odyńca, podczas zbiorowego polowania. Poniżej natomiast znajduje się głaz poświęcony Adamowi Zamoyskiemu, który zmarł w 1933 roku w Paryżu.
W otoczeniu kapliczki widoczne są zarysy starych bukowych alejek i pozostałości stawów, w których kiedyś hodowano pstrągi. Samo dojście do tego miejsca może przysporzyć tak jak mi, wiele trudności, bo prowadzi do niego tylko wąska ścieżka, znajdująca się za największym stawem.
Poniżej kilka zdjęć z otoczenia Kapliczki i głazu Potockich.

2 komentarze:

https://hoh.pl/ pisze...

Super miejsce, szczególnie te stawy obok kapliczki, chyba powstały niedawno bo tutaj nie widzę zdjęć:

https://iberotur.pl/brzoza-krolewska-22-km/

Wiesiek P. pisze...

Niestety tych stawów i źródełka już nie ma w takiej formie. Przyjechał ciężki sprzęt i powstały "NOWOCZESNE" stawy. Po klimacie tamtego miejsca zastało tylko wspomnienie.

Prześlij komentarz