czwartek, 25 sierpnia 2016

Mała WYSOKA

Litworowa Dolina
Można powiedzieć "Wreszcie góry, nareszcie Tatry Wysokie". Po nieudanym wyjeździe w lipcu, startujemy busem 19 sierpnia, z planami wejścia na Polski Grzebień, a później na wysokość 2429 m.n.p.m., gdzie znajduje się szczyt Małej Wysokiej.
Bus zostawia nas po stronie Słowackiej w miejscowości Tatrzańska Polanka, i udaje się na Polską stronę na parking w Łysej Polanie, gdzie finalnie mamy zamiar dojść.

Startujemy w zupełnych ciemnościach o godz. 4:00, zielonym szlakiem kierujemy się w kierunku hotelu górskiego "Śląski Dom".
Po krótkiej przerwie pniemy się powoli, nadal zielonym szlakiem w kierunku przełęczy Polski Grzebień. Do tego miejsca wejście nie przysparza nam większych problemów, przed samą przełęczą pojawiają się tylko małe utrudnienia, które wspomagane są przez klamry i łańcuchy. Od przełęczy na szczyt prowadzi szlak żółty, i tu sielanka się kończy a wejście na szczyt przebiega granią o dość sporym nachyleniu. Na szczycie meldujemy się przed 9:00, czyli mamy za sobą 5 godz. od startu w Tatrzańskiej Polance.
Na górze przy bezchmurnym niebie delektujemy się, jedną z najbardziej rozległych panoram w Tatrach. Widoki niesamowite, bo pod nogami mamy rozległe Doliny Wielicką i Staroleśną, a na wysokości oczu same tatrzańskie perełki od masywu Gerlacha poprzez Wysoką, Ganek, Rysy, Świnicę, Hawrań, Lodowy Szczyt, Łomnicę czy Sławkowski i Staroleśny Szczyt.
Po dość długiej przerwie na szczycie czas wracać, a nad Tatrami pojawiają się pierwsze chmury. Schodzimy stromym szlakiem do przełęczy Polski Grzebień skąd niebieskim szlakiem kierujemy się w stronę Polski.
Ta część daje nieco w kość, bo cały czas, praktycznie aż do dna Doliny Białej Wody jest stromo i nogi nie mają czasu nawet na mały odpoczynek po płaskim podłożu.
Po dotarciu do dna doliny, czeka nas jeszcze spory i nudny odcinek do przejścia granicznego w Łysej Polanie, na którą docieramy po 12 godzinach, dość długiej i wymagającej dobrej kondycji wędrówki.
Hotel górki "Śląski Dom"
Wielicka Siklawa
Wielicki Staw
Wielicki Staw i Śląski Dom
Jeszcze raz Wielicki Staw
Masyw Gerlacha
Ścieżka na Polski Grzebień
Gerlach w całej okazałości
Jeszcze raz masyw Gerlacha
Tuż przed przełęczą
Na przełęczy Polski Grzebień
W tle Gerlach
Panorama z Przełęczy Polski Grzebień
Szlak na Małą Wysoką z przełęczy
Panorama z Małej Wysokiej w kierunku Gerlacha, Wysokiej i Rysów
Panorama z Małej Wysokiej
Szczyt Małej Wysokiej
Wysoka z Małej Wysokiej
Staroleśna Dolina
Zbójnicka Chata w Dolinie Staroleśnej
Polski Grzebień ze szczytu Małej Wysokiej
Zamarzły Staw pod Polskim Grzebieniem
Zamarzły Staw pod Polskim Grzebieniem
W górze szczyt Małej Wysokiej
Litworowy Staw w Dolinie Litworowej
Dolina Litworowa
Jeszcze raz Litworowa Dolina
W Dolinie Litworowej
Schodzimy do Doliny Białej Wody
Po lewej Młynarz
Dolina Białej Wody
Biała Woda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz