środa, 17 sierpnia 2016

Omiš

Rzeka Cetina
Kolejne odwiedzone przez nas Chorwackie miejsce, to miasto z przeszłością piracką, gdzie tamtejsi piraci byli jednymi z najgroźniejszych na całym Morzu Śródziemnym.
Na jednym z otaczających miasto szczytów, znajduje się twierdza Fortica, której kiedyś celem była obrona przed najeźdźcami.
Aby dostać się na wzgórze, najlepiej zaparkować auto na bezpłatnym parkingu, tuż za pierwszym tunelem przy rzece Cetinie (ul. Josipa Pupačića).

Przy parkingu znajduje się słabo widoczny znak, z informacją w którym kierunku iść. A dalej to już ostro w górę ok. 1 godz., tuż przy czerwonych znakach. Wejście do twierdzy wchodzi w grę tylko w godzinach porannych, ze względu na panujący upał na wzgórzu, no i w butach z przynajmniej delikatnym bieżnikiem.
Na zamku pobierane są opłaty w wysokości 15 kun od osoby, a poza ruinami nie znajdziemy tam nic ciekawego do zwiedzenia.
Oczywiście największa atrakcja to rozpościerające się z tego miejsca przepiękne panoramy na miasto, kanion rzeki Cetiny, oraz pobliskie szczyty.
Dla mnie najpiękniejsze widoki podczas ostatniej wizyty na Chorwacji, to właśnie panorama z twierdzy Fortica.
Po spędzeniu dłużej chwili na szczycie, wracamy w dół ale szlakiem od strony morza, którym docieramy do miasta. Tutaj czas na kolejną atrakcję, czyli pełne uroku, wąskie uliczki starego miasta z restauracjami, sklepami z upominkami i domowymi Chorwackimi alkoholami.
Parking przy wejściu do twierdzy Fortica
Początek szlaku do twierdzy
W oddali twierdza Fortica
Tak buduje się drogi w Chorwacji
Panorama ze wzgórza na miasto Omiś
Twierdza Fortica
Otwarte 7-20, 15 kun/osoba
W dole Omiś
Wejście na wieżę twierdzy Fortica
Widok na parking z twierdzy
Kanion rzeki Cetina z twierdzy Fortica
 
 
Zejście ze wzgórza do miasta Omiś
Na głównej ulicy Omisia
Port w Omisiu
 
Uliczki starego miasta w Omisiu
Uliczki starego miasta
Rzeka Cetina
 
Rzeka Cetina w Omisiu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz