piątek, 10 sierpnia 2018

Monte CASSINO

"Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie" - taki napis wyryto na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino.
W miejscu tak odległym od granic Polski, w 1944 roku zginęło 923 polskich żołnierzy, prawie 3 tys. zostało rannych a 345 uznano za zaginionych.
Trudno w dzisiejszych czasach sobie wyobrazić aby na nogach z Polski, pokonać kilka tysięcy kilometrów aby wspomóc Włochów, w walce z Niemcami.
Dziś na Masywie Cassino stoi klasztor, którego wnętrze zachwyca bogactwem zdobień, a który w czasie wojny został doszczętnie zniszczony. Bombardowanie Monte Cassino nazywane jest jedną z największych zbrodni na kulturze w dziejach ludzkości i najgłupszym nalotem podczas II wojny światowej. Alianci myśląc, że klasztor został zajęty przez Niemców, przy użyciu 256 bombowców zamienili go w gruzowisko.
Kilkaset metrów niżej znajduje się polski cmentarz wojenny, na którym spoczęli żołnierze 2 Korpusu Polskiego, oraz gen. Władysław Anders, który nimi dowodził.
Idąc na cmentarz można wstąpić do punktu informacyjnego w którym, można zapoznać się z historią tego miejsca, ze szczególnym uwzględnieniem wkładu Polaków w zwycięstwo wojsk alianckich.
 
 
 
 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz